Cell Culture Microplates
- (1)
- (12)
- (1)
- (36)
- (6)
- (4)
- (5)
- (15)
- (1)
- (8)
- (1)
- (23)
- (1)
- (310)
- (3)
- (1)
- (48)
- (75)
- (33)
- (1)
- (6)
- (1)
- (4)
- (5)
- (4)
- (1)
- (155)
- (7)
- (11)
- (1)
- (25)
- (1)
- (4)
- (2)
- (5)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (14)
- (8)
- (96)
- (26)
- (5)
- (5)
- (39)
- (5)
- (1)
- (4)
- (1)
- (10)
- (12)
- (26)
- (3)
- (2)
- (1)
- (4)
- (130)
- (6)
- (2)
- (2)
- (1)
Filtered Search Results
Corning™ BioCoat™ 384-Well, Poly-D Lysine-Treated, Flat-Bottom Microplate
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Color: White; Sterility: Non-sterile; Lid: With Lid
| Content And Storage | 4°C to 30°C |
|---|---|
| Well Color | White |
| Lid | With Lid |
| Color | White |
| Material | Polystyrene |
| For Use With (Application) | Attachment and spreading of a variety of cell types, cell differentiation and neurite outgrowth, attachment of fastidious transfected cell lines, support survival of primary neurons in culture, serum-free or reduced serum culture |
| Sterility | Non-sterile |
| Source | Poly-D-Lysine |
| Array | 16 x 24 |
| No. of Wells | 384 |
| Format | Standard |
| Surface Treatment | Poly-D-Lysine |
| Shelf Life | 6 Months |
| No. per Pack | 5/Pk. |
| Certifications/Compliance | ANSI, SBS |
| Well Shape | Round, Flat Bottom (F-well) |
Corning™ BioCoat™ 96-Well, Poly-D Lysine-Treated, Flat-Bottom Microplate
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Color: Black, Clear Bottom; Sterility: Sterile; Lid: With Lid
| Content And Storage | 4°C to 30°C |
|---|---|
| Well Color | Clear |
| Lid | With Lid |
| Color | Black,Clear Bottom |
| Material | Polystyrene |
| For Use With (Application) | Attachment and spreading of a variety of cell types, cell differentiation and neurite outgrowth, attachment of fastidious transfected cell lines, support survival of primary neurons in culture, serum-free or reduced serum culture |
| Sterility | Sterile |
| Source | Poly-D-Lysine |
| Array | 8 x 12 |
| No. of Wells | 96 |
| Format | Standard |
| Surface Treatment | Poly-D-Lysine |
| Shelf Life | 6 Months |
| No. per Pack | 5/Pk. |
| Certifications/Compliance | ANSI, SBS |
| Well Shape | Round, Flat Bottom (F-well) |
Corning™ BioCoat™ 384-Well, Collagen Type I-Treated, Flat-Bottom Microplate
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Color: White; Sterility: Sterile; Lid: With Lid
| Content And Storage | 4°C to 30°C |
|---|---|
| Well Color | Opaque |
| Lid | With Lid |
| Color | White |
| Material | Polystyrene |
| For Use With (Application) | Promotion of cell attachment and spreading, rapid expansion of cell populations, serum-free or reduced serum culture, cell adhesion assay, improving survival of primary cells in culture |
| Sterility | Sterile |
| Source | Rat Tail |
| Array | 16 x 24 |
| No. of Wells | 384 |
| Format | Standard |
| Surface Treatment | Collagen Type I |
| Shelf Life | 6 Months |
| No. per Pack | 5/Pk. |
| Certifications/Compliance | ANSI, SBS |
| Well Shape | Round, Flat Bottom (F-well) |
Corning™ 384-Well, Poly-D Lysine-Treated, Flat-Bottom Microplate
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Color:Black, Clear Bottom; Sterility:Sterile; Lid:With Lid
Falcon™ 96-Well, Cell Culture-Treated, Plate and Insert System - Angled-Bottom Microplate
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Sterility:Sterile; Lid:With Lid
Corning™ 96-Well, Non-Treated, Flat-Bottom, Half-Area Microplate
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Color:White, Clear Bottom; Sterility:Sterile; Lid:Without Lid
Corning™ 1536-Well, CellBIND-Treated, Flat-Bottom Microplate
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Color:White; Sterility:Sterile; Lid:With Lid
Corning™ 1536-Well, Cell Culture-Treated, Flat-Bottom, Low Base Microplate
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Color:Black, Clear Bottom; Sterility:Sterile; Lid:Without Lid
Thermo Scientific™ Nunc™ 384-Well Optical-Bottom Microplate, blac, non-treated surface, no lid, non-sterile, Pack of 10
Achieve optimal fluorescence and luminescence in cell culture and microscopic applications with Nunc MicroWell 384-well optical-bottom plates, featuring a polystyrene black upper structure with a polystyrene film at the bottom of the plate.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Array | 2 x 8 |
| No. of Wells | 16 |
| Format | Standard |
| Barcode | Includes Barcode |
| Color | Clear,Gold |
| Surface Treatment | Gold-plated |
| Material | Polystyrene |
| Volume (Metric) Well | 270 ±10 μL |
| Well Shape | Flat Bottom (F-well) |
| Sterility | Non-sterile |
Thermo Scientific™ Nunc™ 96-Well Optical-Bottom Microplate, black, TC surface
Achieve optimal fluorescence and luminescence in cell culture and microscopic applications with Nunc MicroWell 384-well optical-bottom plates, featuring a polystyrene black upper structure with a polystyrene film at the bottom of the plate.
Thermo Scientific™ 384 Well Black Plate, Non-Treated Surface, Non-Sterile, Pack of 25
Thermo Scientific™ Nunc™ black microplates are ideal for fluorescence measurements, with minimum back-scattered light and background fluorescence.
Thermo Scientific™ 384 Well White Plate, TC Surface, no Lid, Pack of 25
Color:White; Sterility:Sterile; Lid:Without Lid
Thermo Scientific™ 384 Well Plate, Non-Treated Surface, No Lid, Non-Sterile, Pack of 25
Color:Clear; Sterility:Non-sterile